Sposoby wybielania zębów: nakładki i lampy wybielające

wybielanie uzębienia

Istnieje kilka sposobów na wybielenie zębów. W warunkach domowych można spróbować użyć dostępnych w każdym sklepie pasków, lakierów lub past wybielających. Zanim jednak podejmiemy próbę samodzielnego wybielenia zębów warto wiedzieć, że takie metody nie są zbyt skuteczne i najczęściej skutkują nierównomiernym wybieleniem i pozostaniem na zębach ciemnych plam. Za pomocą domowych sposobów nie mamy bowiem możliwości dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc, m.in. do przestrzeni międzyzębowych.

Naprawdę dobre efekty można osiągnąć decydując się na jedną z metod, które oferują gabinety stomatologiczne. Obecnie stosuje się dwie metody: wybielanie za pomocą specjalnych nakładek z przygotowanym przez stomatologa preparatem wybielającym lub wybielanie za pomocą lamp.

Przygotowanie do wybielania zębów

Przed zastosowaniem którejkolwiek z metod należy w pierwszej kolejności pozbyć się kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Często okazuje się, że już same jego usunięcie powoduje wystarczające wybielenie zęba. Usuwanie kamienia następuje zazwyczaj jedną z trzech metod: ultradźwiękiem, mechanicznie bądź metodą zwaną potocznie „piaskowaniem”.

Wybielanie z użyciem nakładek na zęby

Pierwszą metodą profesjonalnego wybielania zębów jest stosowanie specjalnych nakładek. W gabinecie stomatologicznym pobierany jest odcisk zębów, po czym zostają sporządzone tzw. szyny, na które nakłada się równomiernie warstwę żelu. Taką nakładkę stosuje się już samodzielnie w domu nakładając ja na około 4 godziny w ciągu dnia, kiedy jesteśmy już po ostatnim posiłku i dokładnie oczyściliśmy zęby. Wybielanie tą metoda trwa do 4 tygodni, ale już po 2 aplikacjach można dostrzec znaczącą różnicę w barwie zębów.

Wybielanie z użyciem lamp wybielających

Drugą stosowaną w klinikach stomatologicznych metodą wybielania zębów jest zastosowanie lamp wybielających. Przewagą tej metody jest to, że uzyskujemy oczekiwaną biel zębów już w trakcie jednej wuizyty w gabinecie. Zabieg trwa ok. 1 godziny i umożliwia wybielenie zębów nawet o 7-8 tonów. Doskonale dociera do przestrzeni międzyzębowych i jest znacznie bezpieczniejsze, niż metody domowe czy typowo kosmetyczne – zwłaszcza, że zabieg wykonuje doświadczona osoba. W ten sposób unikniemy nierównomiernego efektu wybielenia zębów i przez długi czas będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem.

W tej metodzie, po uprzednim zabezpieczeniu dziąseł oraz umieszczeniu wokół szyjek zębów gumowej ochrony zęby zostają pokryte preparatem wybielającym. Naświetlanie ich lampą powoduje znaczne przyśpieszenie procesu wybielania. Sam zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny