Stomatolog w Ostródzie | pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Maluch na fotelu, czyli jak przygotować dziecko to wizyty u stomatologa

Twoje dziecko wcale nie musi się bać dentysty. Wszystko zależy od tego, jakie wrażenie na dziecku wywrze pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym, która zazwyczaj jest bardzo dużym przeżyciem nie tylko dla malucha, ale także dla jego rodziców. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie przygotowanie dziecka do  pierwszego spotkania z dentystą.

Czy wizyty u stomatologa rzeczywiście muszą być tak straszne?

Oczywiście, że nie! O ile nie będzie one zbyt dużym szokiem dla dziecka. Dlatego też odpowiednio wcześniej powinniśmy zadbać o to, aby jak najszybciej przyzwyczaić malucha do wizyt w gabinecie. Pierwszą z nich należy odbyć w okresie ząbkowania, aby sprawdzić stan zdrowia jamy ustnej, a także pokazać, w jaki sposób należy pielęgnować dziąsła dziecka. Kolejną dość istotną wizytą jest odwiedzenie gabinetu, kiedy u dziecka pojawią się już wszystkie zęby mleczne.

Zanim jednak zaczniemy uczęszczać z dzieckiem na regularne wizyty, warto wybrać się na wizytę adaptacyjną, podczas której maluch będzie mógł bez stresu zapoznać się ze stomatologiem, wykorzystywanym przez niego wyposażeniem oraz całym gabinetem. Pamiętajmy o tym, aby dać dziecku troszkę czasu, żeby mogło przyzwyczaić się do siedzenia na fotelu dentystycznym. Na takiej wizycie nie zalecane jest przeprowadzanie zabiegów, które mogą powodować ból u małego pacjenta, ponieważ to może zniechęcić dziecko do kolejnych spotkań ze stomatologiem.

W całym procesie bardzo istotna jest również postawa rodzica. Dla Twojego dziecka jest to coś nowego, dlatego też nie powinieneś lekceważyć tej wizyty, a przede wszystkim nie pozostawiać malucha bez wyjaśnień. Przed wizytą porozmawiaj z nim o tym, co podczas niej będzie się działo, oraz wytłumacz kim jest dentysta oraz dlaczego tak ważne są wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jeśli miałeś kiedyś nieprzyjemne przeżycie związane z leczeniem stomatologicznym, nie opowiadaj o nim dziecku, ponieważ to może wzbudzić w nim niepotrzebne obawy.

Na samą wizytę staraj się przybyć tak, aby maluch nie musiał zbyt długo czasu spędzić w poczekalni. Zbyt długie oczekiwanie może wywołać u niego nudę albo stres. Pozwól maluchowi także zabrać do gabinetu ulubioną maskotkę, dzięki czemu poczuje się pewniej na fotelu, a w razie potrzeby będziesz mógł nią zająć dziecko podczas zabiegu. Po zakończeniu wizyty pochwal dziecko i nagródź je za to, że było grzeczne. Dobrym rozwiązaniem będzie drobny upominek albo jakaś ekscytująca wycieczka.

Nikt nie rodzi się z lękiem do dentysty, dlatego też zróbmy wszystko, aby nasze dziecko nie bało się stomatologa. Jest to dość istotne, ponieważ lęk przed stomatologiem może mieć bardzo przykre konsekwencje w przyszłości.