Lakowanie zębów: Dlaczego należy lakować zęby stałe

zabiegi dentystyczne

Lakowanie to zabieg profilaktyczny. Wykonuje się go w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się próchnicy. Jego skuteczność zależy od momentu jego wykonania. Należy lakować zęby maksymalnie w ciągu kilku miesięcy od wyrznięcia zębów stałych, następnie po kilku latach warto powtórzyć zabieg.

Lakowanie najczęściej wykonuje się na zębach trzonowych (zęby od szóstki do ósemki) oraz przedtrzonowych (czwórki i piątki). Zalakować można również zęby mądrości, czyli ósemki. O tym, że zabieg ten powinien być wykonywany na uzębieniu mlecznym, wiedzą wszyscy rodzice. Lakowanie zębów stałych zwykle jest pomijane, chociaż jest to podstawowe działanie profilaktyczne, którego celem jest zapobieganie próchnicy.

Na czym polega lakowanie zębów?

Lakowanie polega na pokryciu zęba lakiem, czyli specjalnym materiałem kompozytowym, który wypełnia bruzdy i szczeliny, zapobiegając tworzeniu się w nich płytki nazębnej. Dodatkowo lak uwalnia jony fluoru, chroniąc przed próchnicą.

Podczas zabiegu wykonuje się następujące czynności: oczyszczenie zębów z osadów i zanieczyszczeń, osuszenie zębów, nałożenie laku, rozprowadzenie laku po całej powierzchni zębów, naświetlenie laku lampą polimeryzacyjną w celu utwardzenia materiału, kontrola twardości i szczelności laku. Wszystkie czynności zajmują zaledwie kilka minut dla jednego zęba.

Lakowanie przebiega całkowicie bezboleśnie i nieinwazyjnie. Przeprowadza się go po pojawieniu się na zębie powierzchni żującej, ale przed wystąpieniem demineralizacji szkliwa. Zwykle pierwszy zabieg wykonywany jest u dzieci w wieku 5-6 lat, natomiast najpóźniej — w wieku 16-25 lat, czyli po pojawieniu się ósemek. Lakowanie należy powtórzyć po kilku latach, w międzyczasie regularnie sprawdzając u stomatologa, czy nie pojawiły się braki laku. Dodatkowym zabiegiem profilaktycznym, stanowiącym uzupełnienie lakowania, jest lakierowanie.